środa, 27 kwietnia 2016

Chociaż głazy ogrodzenie te pochodzą z odmiennych czasów i powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bliźniaczo podobne, tak iż czasami ma��o biegłym okiem trudno je odróżnić.

Chociaż kamienie ogrodzenia te pochodzą z odmiennych czasów oraz powstały w odmienny sposób bywają do siebie bardzo podobne, tak iż nieraz mało biegłym ślipiem trudno je odróżnić.

Swoją karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym maściom, trywialnej obróbce i stosunkowo atrakcyjnej cenie. Występują w wielu obrębach Polski – piaskowiec najprościej odnaleźć w Górach Świętokrzyskich, Karpatach i Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej oraz także w Górach Świętokrzyskich. Ów materiał ogrodzeniowy wydobywa się metodą odkrywkową w kamieniołomach, po czym kruszy albo wstępnie ociosuje, składa na solidnych paletach, oplątuje drucianą siatką oraz wysyła do miejsca budowy ogrodzenie Winylowe na ogrodzenie i bramę ogrodzeniowa. Stosowany na ogrodzenia piaskowiec to nic innego jak związany spoiwem piasek, jakiego ziarna nie przewyższają 2mm wielkości. Gdy lepiszczem jest np. krzemionka, tytułujemy go krzemionkowym (kwarcyt), gdy związki wapnia -wapiennym. Oprócz podwaliny zlepiających występują tam także pozostałe domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim przekształca się odcień skał na balaski Winylowe na plot i bramkę ogrodzeniowa, przybierają one wtenczas rozmaite tony czerwieni, brązu oraz zieleni. W przyrodzie złożone są w warstwy o wielorakiej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Spośród tak ogromnych złóż kroi się największe bloki, stosowane dalej np. w rzeźbiarstwie. Uzyskane bloki skalne wolno również siekać na sześciany o równych kształtach, użytkowane później w budownictwie (także na ogrodzenia). Wolno również je dzielić przy pomocy specjalistycznych klinów a także dłut na cienkie, nierównych obrysów kawałki. Służą do układania nawierzchni ścieżek a także budowy murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne sztachety z PCV wykorzystuje się dodatkowo wapienie - skały aluwialne, powstałe z nagromadzonych na dnie mórz oraz jezior pozostałości organizmów żywych, głównie muszli małż a także ślimaków.

Przeważnie są w większym stopniu miękkie niż piaskowce, a za sprawą tego łatwiejsze w obróbce, ale również mniej wytrzymałe. Wapienie pochodzące z archaicznych epok geologicznych są twardsze, można je nawet polerować polecane na ogrodzenie plastykowe na ogrodzenie i furtę ze sztachetek. Nadają się jednak po największej części do stosowania w środku budynku, albowiem poddawane działaniu warunków atmosferycznych ekspresowo tracą połysk. Wapienie można zastosować do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki a także dojazdy, do aranżacji parków skalnych. Na Lubelszczyźnie wykorzystuje się je również do budowy domów. Na nawierzchnie ścieżek ogrodowych najlepiej nadają się piaskowce krzemionkowe, bowiem są odporniejsze na szlifowanie aniżeli np. Wapienie.

W zależności od charakteru parku i naszych upodobań kształt kamiennych tafli może być rozmaity – od łamanych, nierównych, aż po prosto skróconych prostokątów lub kwadratów. Murki a także sztachety z plastiku na plot i furtę ze sztachet buduje się z głazów wielorakiego zarysu, złożonych na kamiennym bądź betonowym fundamencie. Jeśli płot powstaje spośród kafli o nieregularnych zarysach, trzeba je właściwie zestawiać tzn. tak, aby postać każdego następnego scalał się z poprzednim. Żeby takie płot było solidne jego grubość powinna wynosić 50-70 cm. Większe wyrwy w środku wolno dopełniać zaprawą cementową a także gruzem. Płot z bloczków kamiennych o przyciętych równych bokach muruje się podobnie jak z cegły ewentualnie pustaków. Piaskowce oraz wapienie zdołamy wykorzystać również do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych i innych komponentów tzw. miniaturowej architektury. Piaskowce używane do konstrukcji ogrodzenia Winylowe należą do kamieni mało odpornych na działanie elementów atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca oraz niskich temperatur błyskawicznie niszczeją oraz nabierają brzydkiego koloru. Bez trudu porastają także mchem a także glonami. Można to uniemożliwić pokrywając nawierzchnię ogrodzenia względnie rzeźb specjalnymi impregnatami. Nie usiłujmy zdrapywać kurzu z nawierzchni ogrodzenia ostrymi narzędziami np. drucianą szczotką, bowiem na kamieniu mogą zostać ostre rysy. Wyspecjalizowane fabryki polerują kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeśli nie mamy możliwości mechanicznego oczyszczania ogrodzenia Poznań z piaskowca spróbujmy umyć go wodą z detergentem przy użyciu szczotki ryżowej. Jeżeli jednak reflektujemy, żeby głazy na ogrodzeniu migiem wyglądały na stare, nie możemy ich niczym zabezpieczać ani czyścić.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz