wtorek, 24 maja 2016

Trwałe ogrodzenia z drewna

Długowieczne ogrodzenia drewniane

Nieadekwatnie zabezpieczone ogrodzenia z drewna szybko się dewastują i mogą ostatecznie stracić swój pierwotny wdzięk oraz własności. Decydując się na używanie drzewa na płot wskazane jest poznać typy konserwacji oraz konserwacji takiego płotu. Tylko wtedy będziemy mogli napawać się jego pięknem przez wiele lat.

Wszelakie prace konserwujące płot z drewna należy rozpocząć od należytego i dokładnego przygotowania materiału na ogrodzenie, ponieważ od tego zależy wynik końcowy własnych robót. Przed użyciem artykułów do osłony i dekoracji ogrodzeń z drzewa kluczowe jest weryfikacja, czy drzewo jest czyste, suche oraz czy nie nosi symptomów biokorozji. Wówczas po zwieńczeniu obróbki drzewa na płot możemy przejść do aplikacji amalgamatów konserwujących.

Konserwację, zwłaszcza w przypadku ascetycznego drzewa ogrodzeniowego, powinniśmy rozpocząć od naniesienia 1-2 warstw bezbarwnego impregnatu fachowego, który chroni drewno ogrodzeniowe przed grzybami, sinizną tudzież robakami. Podczas gdy ochronimy już nasze ogrodzenie przed postępem biokorozji, wypada nanosić następne preparaty, które zabezpieczą je przed czynnikami atmosferycznymi- wodą i promieniowaniem UV. Jeżeli potrzebujemy zdołać zachować naturalny kolor drewna naszego ogrodzenia, winniśmy użyć achromatyczny lakier do użyć zewnętrznych. Jeśli zaś zależy nam na nadaniu naszemu płotu wskazanego atramentu, winnyśmy sięgnąć po impregnat koloryzujący ewentualnie lakierobejcę.

W pierwszym przypadku środek konserwujący wsiąknie w drewno, ochroni płot od wewnątrz, jednakże nie utworzy na jego nawierzchni profilaktycznego filmu. Konserwowane w ten sposób płot pozostanie matowe i naturalne w dotyku. Jeśli zależy nam na lepszej i trwalszej protekcji płotu, winniśmy zaimplementować lakierobejcę. Lakierobejca wykreuje na powierzchni malowanego płotu lakierowy film, jaki skuteczniej niż w przypadku impregnatu maskuje płot przed negatywnym wpływem warunków atmosferycznych.

Jak widać żeby płoty z drewna były trwałe należy przeznaczyć im dużo uwagi oraz troski.

Całkowicie inaczej jest w przypadku ogrodzeń wykonanych z plastiku. Ów gatunek ogrodzeń jest w pełni odporny na warunki atmosferyczne przez co nie potrzebuje pielęgnacji. Ogrodzenia PCV nie ulegają także biokorozji więc służą swoim posiadaczom przez długie lata.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz